True Manufacturing GDM-33SSL-56-HC-LD 36" Two-Section Sliding Glass Door Merchandiser Refrigerator
Key Features:
  • Lower Height, Narrow Depth Design: At 56 in. H and just 18 7/8 in. D, this unit fits into tighter floor spaces while remaining accessible and highly merchandisable.
Disponible para la recogida a las
Denver
Normalmente está listo en 2 a 4 días
751 Billings Street
Aurora CO 80011
Estados Unidos
Fresno
2018 South Van Ness Avenue
Fresno CA 93721
Estados Unidos
Detailed Description
Product Details
Precise Temperature Control
Maintains a consistent 33-38°F using R290 hydrocarbon refrigerant in a self-contained system.
LED Interior Lighting
Bright LED lights enhance product visibility and presentation through the double-pane glass doors.
Commercial-Grade Construction
Two-Section Sliding Glass Door Merchandiser
  • 4 adjustable PVC-coated wire shelves adjustable in 1/2-inch increments
  • White aluminum interior liner with raised stainless steel floor for easier cleaning
  • Double-pane insulated glass doors reduce condensation and cold-air loss
  • Leg levelers stabilize the unit on uneven surfaces
Key Specifications
Capacity9.43 cu ft
Shelves4 adjustable wire shelves (31 3/4" W x 11 3/4" D)
Dimensions36" W x 18 7/8" D x 56" H
Warranty7-year parts & labor; 7-year compressor parts
CertificationscULus, NSF - Made in USA
Electrical115V/60Hz/1ph, 3.0A, NEMA 5-15P, 9-ft cord
Performance at a Glance
9.43
Cubic Feet
33-38°F
Temperature Range
7-Year
Parts & Labor Warranty
Ideal For
From the Cresco Resco Team
Why You'll Love It
Specifications
Model GDM-33SSL-56-HC-LD
Brand True Manufacturing
Series GDM Series
Product Type Glass Door Merchandiser Refrigerator
Number of Sections 2
Door Type Sliding Glass (Double-Pane, Low-E Thermal)
Number of Doors 2
Number of Shelves 4 Adjustable PVC-Coated Wire Shelves
Shelf Dimensions 31 3/4 in. W x 11 3/4 in. D
Shelf Adjustment Increment 1/2 in.
Width 36 in.
Depth 18 7/8 in.
Height 56 in.
Capacity 9.43 cu. ft.
Weight 235 lbs (107 kg)
Exterior Finish Black Powder-Coated Cold-Rolled Steel (Laminated Vinyl)
Interior Liner White Aluminum with Stainless Steel Floor
Insulation Foamed-In-Place High-Density Polyurethane (Zero ODP, Zero GWP)
Interior Lighting LED
Temperature Range 33-38°F
Refrigerant R290 (Hydrocarbon)
Refrigeration System Self-Contained Capillary Tube
Compressor Location Bottom-Mounted
Defrost System Automatic
Voltage 115V / 60 Hz / 1 Phase
Amperage 3.0 A
Horsepower 1/5 HP
Plug Type NEMA 5-15P
Cord Length 9 ft.
Handle Length 12 in.