True TBR48-RISZ1-L-B-SS-1 48-Inch Two-Section Back Bar Refrigerator with Solid Swing Doors, Black
Key Features:
  • 115V/60Hz/1-Phase, NEMA 5-15P Plug: Standard 1.8-amp electrical connection (1/5 HP) compatible with typical commercial outlets; 10-ft. cord included for flexible placement.
Disponible para la recogida a las
Denver
Normalmente está listo en 2 a 4 días
751 Billings Street
Aurora CO 80011
Estados Unidos
Fresno
2018 South Van Ness Avenue
Fresno CA 93721
Estados Unidos
Detailed Description
Product Details
Consistent Cold Holding
Built-In Security & Warranty
Locking solid doors protect inventory, backed by a 7-year parts, labor, and compressor warranty.
Easy-Clean Interior
Professional-Grade Back Bar Storage
  • Stores up to 76 six-packs of 12-oz. cans or 6 full 1/6-barrel kegs
  • Six adjustable wire shelves across two sections for flexible organization
  • Front-breathing design allows flush wall or cabinet mounting
  • White LED interior lighting for quick, bright product visibility
Key Specifications
Capacity11.65 cu ft / 6 x 1/6 barrels
Temperature Range33-38°F with digital thermometer
Electrical115V/60Hz/1ph, 1.8A, NEMA 5-15P
RefrigerantR290 Hydrocarbon - zero ODP, zero GWP
Dimensions (W x D x H)48" x 24.88" x 34.75"
CertificationscULus, UL EPH Classified - Made in USA
Ideal For
From the Cresco Resco Team
Why You'll Love It
  • A 7-year parts, labor, and compressor warranty offers long-term peace of mind for any operator.
Specifications
Model TBR48-RISZ1-L-B-SS-1
Series TBR Series
Type Reach-In Single Zone Back Bar Refrigerator
Number of Sections 2
Number of Doors 2
Door Type Solid Swing
Door Locks Yes
Number of Shelves 6 Wire Shelves
Capacity 11.65 cu ft
Temperature Range 33-38°F
Overall Width 48"
Overall Depth 24 7/8"
Overall Height 34 3/4"
Interior Dimensions 32 13/32" W x 18 3/4" D x 30 27/32" H
Can Capacity 76 six-packs (12 oz cans)
Barrel Capacity 6 x 1/6 Barrels
Exterior Finish Black Powder-Coated Cold-Rolled Steel
Countertop Stainless Steel
Interior Stainless Steel Floor & Sides; ABS Plastic Ceiling
Insulation Foamed-in-Place High-Density Polyurethane (Zero ODP / Zero GWP)
Lighting White LED
Refrigerant R290 Hydrocarbon
Refrigeration System Self-Contained, Left Side Mounted
Voltage 115V / 60 Hz / 1 Phase
Amps 1.8 A