Crown Verity CV-MCB-48-SI BULK-RDP 48" Mobile Outdoor Grill with Roll Dome Package (LP, Bulk Tank)
Key Features:
  • 48 inch mobile outdoor grill, roll dome package includes (1) 48 inch roll dome and (1) 48 inch bun rack for covered grilling and warming/holding.
  • Built for transport and setup with 14 inch wheels and two locking casters for mobility and stability during service.
  • Commercial working height with 37 inch cooking height and approximately 57 inch W x 28 inch D footprint (52 inch H with roll dome).
Este producto no está disponible para la recogida en ninguna tienda
Detailed Description
Product Details
High-Output Heat
LP-powered charbroiler with a multi-burner, pilot tube system for consistent grilling performance.
304 Stainless Steel Build
Rust-resistant construction with a lightweight unibody design for outdoor service.
Simplified Cleanup
Water pan with a drain port helps reduce grease flare-ups and speeds post-service cleaning.
Crown Verity mobile outdoor charbroiler with roll dome closed and control knobs
Protected, Event-Ready Package
  • Roll dome and bun rack included.
  • Undershelf provides space for tools and supplies.
  • Overall size: 56 in. W x 28 in. D x 53 in. H.
Crown Verity mobile outdoor charbroiler with roll dome open and stainless cooking grates
Large Grilling Surface, Individual Control
  • Grill surface: 46 in. x 21 in.
  • Stainless steel cooking grates and radiants.
  • Operates on LP gas with included regulator and hose.
Key Specifications
Grill Surface46 in. x 21 in.
Burner ControlIndividual burner controls
Fuel TypeLiquid propane (LP)
Warranty1-year limited parts and labor; 10-year burner; lifetime body and cooking grates
From the Cresco Resco Team
Why You'll Love It
  • Great for catered events, hotels, and golf clubs.
  • Roll dome plus bun rack supports flexible service flow.
  • Water pan drain port and undershelf help keep service moving.
Specifications
BrandCrown Verity
Manufacturer / MPNCV-MCB-48-SI BULK-RDP
Equipment TypeMobile outdoor grill / charbroiler
Fuel TypeLiquid Propane (LP)
Gas ConnectionSingle gas connection
Tank CompatibilityBulk propane tank capacity
Material304 series stainless steel
Burners7
Total BTU114,000 BTU/hr
Overall Dimensions (W x D x H)57 in x 28 in x 52 in (with roll dome)
Cooking Height37 in
Mobility14 in wheels; 2 locking casters
Included Package Components(1) 48 in roll dome, (1) 48 in bun rack